Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Galiński Michał

Data ostatniej modyfikacji:
09-02-2017
Część naukowa
NazwiskoGaliński
Imię / ImionaMichał
PseudonimGranat
Data urodzenia16 - VII - 1893
Miejsce urodzenia (przynależy)Wojsław (pow. Mielec)
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacjisierżant
Przydział5 baon, I Brygada; 2. pp II Brygada
Imię matki
Imię ojca
Zawóduczeń Wyższej Szkoły Przemysłowej w Krakowie
Stankawaler
Wyznanie
SygnaturaCAW 120.63.1028; "Adiutanci Marszałka Józefa Piłsudskiego", red. J. Tarczyński, A. Cz. Żak, Warszawa 2015
Przebieg służby8 sierpnia 1914 r. przydzielony do kompanii strzeleckiej por. Alojzego Konasa ps. "Wir". W grudniu 1914 r. walczył pod Łowczówkiem, po bitwie mianowany sierżantem i zastępcą dowódcy plutonu. W bitwie pod Konarami (19 maja 1915 r.) ciężko ranny w czasie szturmu na rosyjskie pozycje we wsi Kozinek. Na front wrócił po półrocznej przerwie i brał udział w walkach nad Styrem. Pod Kostiuchnówką (lipiec 1916 r.) bronił Reduty Piłsudskiego. Uczestniczył w walkach nad Stochodem. Po wycofaniu go na tyły rozpoczął działalność organizacyjno-szkoleniową "Strzelca". Wiosną 1917 r. skierowany na szkolenie do Polskiego Korpusu Posiłkowego w Przemyślu, gdzie wstąpił do 2. pp z którym przebił się przez front pod Rarańczą i połączył się z II Korpusem w Rosji. Po rozbiciu go przez armię austro-węgierską uciekł i dotarł do Kijowa, skąd przedostał się do Lublina, a następnie do Krakowa, gdzie w listopadzie 1918 r. ochotniczo zaciągnął się do 5. pp Legionów i brał udział w rozbrajaniu garnizonu austriackiego. Walczył z Ukraińcami o Przemyśl i Lwów, 4 marca 1919 r. przeniesiony do 1. pp Legionów. Z tym pułkiem przeszedł cały szlak bojowy wojny z bolszewikami. Zmarł w 1935 r. w Wilnie. Odznaczenia: Virtuti Militari V kl., Krzyż Walecznych (czterokrotnie), Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918 - 1921, Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Galiński Michał
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.

Wpisy użytkowników

tytuł autor data wpisu
Uzupełnienie danych Pernus 25-04-2016 czytaj >>
Galeria
kpt. Michał Galiński
zdjęcie z 1928 roku, widoczny srebrny krzyż V kl orderu Virtuti Militari za okres 1914-1918, czterokrotnie Krzyż Walcznych
Pokazuj podpowiedzi