Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Fingerhut Maksymilian

Data ostatniej modyfikacji:
05-04-2018
Część naukowa
NazwiskoFingerhut
Imię / ImionaMaksymilian
Pseudonim
Data urodzenia11 - I - 1891
Miejsce urodzenia (przynależy)Warszawa
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacji
Przydział1 pp. LP
Imię matkiFlorentyna
Imię ojcaWacław
Zawódstudent akademii górniczej
Stan
Wyznanie
SygnaturaKazimierz Miński, Życiorysy nafciarzy, Kraków 1961; J. Sozański, Inżynier Maksymilian Fingerchut [w] „Wiek Nafty”. 4, s. 21, 2000; "Borysław w walce o niepodległość 1912-1932". Borysław 1932
Przebieg służbyPochodził z rodziny warszawskich przemysłowców z rodziców: Wacława i Florentyny z domu Werner. Ukończył w 1910 z odznaczeniem gimnazjum oddział matematyczno-fizyczny Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie, następnie studiował na Akademii Górniczej w Leoben. W czasie studiów był aktywnym członkiem organizacji akademickiej „Czytelnia Polska”. W sierpniu 1914 r. odbywał praktykę górniczą w Borysławiu. Dołączył do 1 borysławskiej kompanii Związku Strzeleckiego, która 23 sierpnia 1914 wyjechała razem pociągiem do Krakowa, gdzie wstąpił do Legionów Polskich i został przydzielony do batalionu uzupełnień 1 pp. Brał udział w ciężkich walkach pod Wiślicą (bitwa pod Laskami). Podczas odwrotu w październiku 1914 zachorował na zapalenie płuc i stawów, ze względu na stan zdrowia zwolniony ze służby wojskowej wrócił w listopadzie 1914 r. do Leoben, aby kontynuować studia. Po studiach od 1916 r. praktykował w kopalniach w rejonie Gorlic. Od 1917 r. pełnij funkcje kierownicze i dyrektorskie w przemyśle górniczym, był działaczem społecznym (Liga Morska i Kolonialna, "Sokół", Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i inne). Po wybuchu II wojny światowej zatrudniony w przejętych przez Niemców firmach „Beskidenerdöl” i „Karpathenöl” jako dyrektor odcinka kopalń oraz kierownik kopalni w Grabownicy Starzeńskiej. W maju 1940 aresztowany, przetrzymywany w Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 został przewieziony do obozu KL Auschwitz w pierwszym masowym transporcie do Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 646. Zwolniony albo 12 września 1941, albo w listopadzie 1942. Następnie skierowany na roboty przymusowe w III Rzeszy. Od 1943 ponownie pracował w „Karpathenöl” w Krośnie, przydzielony do działu produkcji. Po 1945 r. ponownie pełnił funkcje kierownicze w kopalniach, od 1947 pełnił funkcje radcy technicznego dla spraw przemysłu technicznego w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, w 1948 został przeniesiony do Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Później został kierownikiem działu naukowego w Państwowym Instytucie Geologicznym. Od 1952 do 1953 był głównym geologiem w Centralnym Zarządzie Uzdrowisk w ramach Ministerstwa Zdrowia. Po zwolnieniu z tego stanowiska pracował do końca życia jako główny projektant geolog w przedsiębiorstwie „Prozamet”. Zmarł 6 kwietnia 1955 r. w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Niepodległości (1937 r.).
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Fingerhut Maksymilian
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.

Wpisy użytkowników

tytuł autor data wpisu
W mundurze elewa Akademii Górniczej w Leoben (4 marca 1914 r.) moderatorMJP 05-04-2018 czytaj >>
Galeria
W mundurze elewa Akademii Górniczej w Leoben (4 marca 1914 r.)
autor skanu: Hebe861, CC 4.0
Pokazuj podpowiedzi