Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Wójcicki Błażej

Data ostatniej modyfikacji:
16-02-2017
Część naukowa
NazwiskoWójcicki
Imię / ImionaBłażej
PseudonimJurand
Data urodzenia14 - II - 1898
Miejsce urodzenia (przynależy)Janowice
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacji
Przydział
Imię matki
Imię ojca
Zawód
Stan
Wyznanie
SygnaturaJózef Andrzej Zając, "Praca niepodległościowa na terenie Tarnowa i obwodu", 1936 Tarnów; http://www.miejscapamiecinarodowej.pl/index.php/tarnow/762-tarnow-kwatera-zasluzonych; http://www.oeiizk.edu.pl/historia/projekt/scenariusz.html;
Przebieg służbyNależał do tarnowskich Polskich Drużyn Strzeleckich od 1913 r. 3 sierpnia 1914 roku Związek wyruszył z Tarnowa do Krakowa. Wstąpił do Legionów, uczestniczył w bitwie pod Łowczówkiem. Po kryzysie przysięgowym został wcielony do armii austro-węgierskiej i trafił na front włoski. Wzięty do niewoli przez Francuzów dostał się do armii gen. Hallera. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym służył w wojsku w stopniu chorążego. W 1939 r. konwojował dokumenty wojskowe do Rumunii. Stamtąd przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do polskiej armii. Po upadku Francji znalazł się w Szkocji, gdzie wstąpił do brygady spadochronowej gen. S. Sosabowskiego. Po powrocie do Polski w 1947 r. zamieszkał w Łodzi, gdzie pracował jako księgowy. Po przejściu na emeryturę powrócił do Tarnowa. Zmarł 21 września 1999 r. w Tarnowie. Był najdłużej żyjącym żołnierzem Legionów Polskich.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Wójcicki Błażej
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.
Pokazuj podpowiedzi