Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Varga (II) József (Józef)

Data ostatniej modyfikacji:
29-07-2014
Część naukowa
NazwiskoVarga (II)
Imię / ImionaJózsef (Józef)
Pseudonim
Data urodzenia1895
Miejsce urodzenia (przynależy)Szalonta lub Ullö, Węgry
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacjiszeregowy LP
Przydział5., 7. komp. 2. pp LP
Imię matki
Imię ojcaJózef
Zawód
Stan
Wyznanie
SygnaturaCAW, KN, 8.11.1937; ; J.Woyno, Węgrzy w Legionach Polskich, „Przegląd Wojskowej Służby Archiwalnej”, Warszawa, nr 19; ; E.L.Varga, Węgrzy w Legionach Polskich w latach 1914-1918, "PHW", R.IX (LX), nr 5 (225), Warszawa 2008; M. Gałęzowski, Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich, Warszawa 2010, s. 650.
Przebieg służbyWstąpił do Legionów w X 1914 r. i służył jako szeregowy w 5. a następnie w 7. komp. 2. pp LP. Brał udział w kampanii karpackiej, bukowińskiej i besarabskiej. Ranny 25 IV 1915 r. podczas walk w Besarabii, przebywał w szkole dla inwalidów w Budapeszcie. Był odznaczony Krzyżem Niepodległości.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Varga (II) József (Józef)
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.
Pokazuj podpowiedzi