Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Szymkiewicz Tomasz

Data ostatniej modyfikacji:
11-12-2017
Część naukowa
NazwiskoSzymkiewicz
Imię / ImionaTomasz
Pseudonim
Data urodzenia6 - IX - 1892
Miejsce urodzenia (przynależy)Pokrowskie (par. Małogoszcz)
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacjiszeregowy
Przydział1 pp
Imię matkiMagdalena (z d.Hajduk)
Imię ojcaStanisław
Zawód
Stan
Wyznanie
SygnaturaAAN, ZLP sygn. 282; Akt urodzenia Tomasza Szymkiewicza (Księgi metrykalne parafii Wniebowzięcia NMP w Małogoszczu)
Przebieg służbyPrzed wybuchem wojny należał do Strzelca od 1911. W LP od 6 VIII 1914 , został przydzielony do 1 kompanii I baonu 1 pp, gdzie służył do 15 I 1915. Kontuzjowany pod Marcinkowicami.Następnie został osobistym ordynansem Komendanta Piłsudskiego. W wojnie polsko - bolszewickiej przydzielony do Adiutantury Generalnej jako osobisty ordynans Naczelnego Wodza. Ze względu na zły stan zdrowia na własną prośbę odszedł do cywila. Jako osadnik wojskowy osiadł w gminie Kleck, gdzie prowadził gospodarstwo. Należał do oddziału Związku Legionistów Polskich w Baranowiczach. Dalsze losy nie są dokładnie znane. Lata okupacji spędził w Warszawie, po wyzwoleniu wyjechał na Dolny Śląsk, gdzie zmarł. Do dzisiejszego dnia w rodzinie Szymkiewiczów z Zakrucza przechowywane są skrzypce, które Józef Piłsudski podarował Szymkiewiczowi na zakończenie jego służby jako ordynansa.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Szymkiewicz Tomasz
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.

Wpisy użytkowników

Galeria
Akt urodzenia Tomasza Szymkiewicza (1892)
Za przysłanie kopii aktu dziękujemy Panu Władysławowi Zatorskiemu.
Józef Piłsudski z ordynansem Tomaszem Szymkiewiczem (ok. 1914 r.)
Tomasz Szymkiewicz był żołnierzem szeregowym. Jako osobisty ordynans Brygadiera wykonywał wszelkie rodzaju posługi pomocnicze: sprzątał kwaterę, czyścił buty, utrzymywał w czystości mundur itp. Miał też prawo budzenia go, w razie potrzeby był posłańcem. Za przysłanie zdjęcia i informacji dziękujemy Panu Władysławowi Zatorskiemu.
Pokazuj podpowiedzi