Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Zieliński Tadeusz

Data ostatniej modyfikacji:
18-05-2017
Część naukowa
NazwiskoZieliński
Imię / ImionaTadeusz
Pseudonim
Data urodzenia4 - IV - 1897
Miejsce urodzenia (przynależy)Lublin
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacji
Przydział1.p.uł.LP
Imię matkiHelena
Imię ojcaKazimierz
Zawóduczeń Szkoły Handlowej w Radomiu
Stan
Wyznanierzymsko-katolickie
SygnaturaCAW 1.p.uł.LP; Spis ewidencyjny byłych żołnierzy 1 Pułku Ułanów Polskich Beliny im.Józefa Piłsudskiego, „Beliniak”, nr 12, Londyn 2 VIII 1962
Przebieg służbySłużył w 1.p.uł.LP. Po kryzysie przysięgowym został internowany w Szczypiornie i Łomży. W 1918 r. (1 i 2 listopada) uczestniczył w rozbrajaniu Austriaków, a następnie wstąpił do szwadronu radomskiego 11.p.uł., gdzie dowodzil plutonem. Za walkę w szeregach tego pułku otrzymał VM kl.5 Następnie służył: w 4. psk. oraz w 9.psk. Przed 1931 r. przeniesiony został do GISZ, gdzie służył jako adiutant gen.Leonarda Skierskiego. Mjr.kaw., odnotowany także jako Inspektor Straży Granicznej. Podczas II wojny światowej służył w PSZ. Zmarł w 1970 r. w Radomiu i jest pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Zieliński Tadeusz
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.
Pokazuj podpowiedzi