Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Wiechecki Stefan

Data ostatniej modyfikacji:
10-08-2017
Część naukowa
NazwiskoWiechecki
Imię / ImionaStefan
Pseudonim
Data urodzenia10 - 8 - 1896
Miejsce urodzenia (przynależy)Warszawa
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacji55215
Przydział
Imię matkiLudwika
Imię ojcaTeodor
Zawóduczeń gimnazjum
Stankawaler
Wyznanie
Sygnatura2 p.uł., Paweł Szczutowski, Wiech wciąż nieznany, w: „Stolica. Warszawski Magazyn Ilustrowany” nr 7-8 (2220-21) (lipiec-sierpień 2010). s. 41-42; Przemysław Burkiewicz, Wiech wiecznie żywy, w: „Express Wieczorny”; Encyklopedia Teatru Polskiego
Przebieg służbyW 1916 r. wstąpił do I Brygady Legionów Polskich. W 1918 roku wrócił do cywila i zarabiał na życie jako aktor teatralny. W 1920 r. brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 2. Pułku Ułanów i przy jego dowódcy pełnił funkcję adiutanta w stopniu wachmistrza. Odznaczony Krzyżem Walecznych. W późniejszym okresie znany prozaik, satyryk, publicysta i dziennikarz warszawski.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Wiechecki Stefan
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.

Wpisy użytkowników

tytuł autor data wpisu
Fotografia portretowa (ok. 1950 r.) moderatorMJP 10-08-2017 czytaj >>
Stefan Wiechecki ginta 10-08-2017 czytaj >>
Galeria
Fotografia portretowa (ok. 1950 r.)
"Właściwie powinienem być teraz jakimś emerytowanym generałem brygady lub co najmniej kapitanem piechoty, oczywiście też na rencie. Dziecinne lata moje bowiem upływały w atmosferze bojowo-patriotycznej, w cieniu powstań narodowych, w ogniu walk rewolucyjnych roku 1905. Cień powstania listopadowego zaciążył już nad moim urodzeniem, gdyż przyszedłem na świat w małym domku na Woli" (ze wspomnień S. Wiecheckiego). Źródło fotografii: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 20-113, autor: Władysław Miernicki.
Stefan Wiechecki "Wiech"
Stefan Wiechecki w mundurze z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Źródło: Biblioteka Publiczna im. księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy
Pokazuj podpowiedzi