Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918

zawiera naukowo zweryfikowane informacje o Legionistach Polskich

Młodzianowski Czesław

Data ostatniej modyfikacji:
09-01-2018
Część naukowa
NazwiskoMłodzianowski
Imię / ImionaCzesław
Pseudonim
Data urodzenia26 - V - 1885
Miejsce urodzenia (przynależy)Boiska
Stopień wojskowy / nr karty / nr legitymacjist.ułan 16475
Przydział1. p.uł. LP
Imię matki
Imię ojca
Zawódartysta-malarz
Stan
Wyznanierzymsko-katolickie
SygnaturaCAW 120.35.85; Spis ewidencyjny byłych żołnierzy 1 Pułku Ułanów Polskich Beliny im.Józefa Piłsudskiego, „Beliniak”, nr 12, Londyn 2 VIII 1962; W.Milewska, M.Zientara, Sztuka Legionów Polskich i jej twórcy 1914-1918, Kraków 1999.
Przebieg służbyStudiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, podczas studiów wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Artysta malarz. Służył w 1.plutonie 2.szwadronu 1.p.uł.LP. Po 1918 był redaktorem warszawskiego wydania czasopisma „Rzeczy Piękne”, pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego i Związku Towarzystw Przemysłu Ludowego. Był współorganizatorem wielu wystaw sztuki ludowej i etnograficznej. W 1932 rozpoczął pracę w Pocztowej Kasie Oszczędności, początkowo w Wydziale Ekonomicznym, a następnie jako inspektor w dziale technicznym. Od 1937 był szefem Wydziału Propagandy Polskiego Biura Podróży Orbis. Był redaktorem miesięcznika „Turystyka”. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 15 sierpnia 1938. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 20 sierpnia 1938. Tworzył malarstwo olejne, były to martwe natury, kompozycje kwiatowe, w czasach Legionów były to karykatury. Przez pewien czas zajmował się projektowaniem i tworzeniem kilimów. Odznaczenia: Krzyż Niepodległości, Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi.
Zgłoś uwagiZgłoś uwagi Przesłane materiały zostaną poddane weryfikacji historycznej
Mapa
Znaczniki związane z legionistą: Młodzianowski Czesław
/ lub kliknij na mapie aby dodać znacznik
Wpisy użytkowników
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treści i materiały zamieszczane przez Użytkowników na ich wyłączną odpowiedzialność i nie gwarantuje poprawności merytorycznej i językowej treści dodawanych do Części Społecznościowej Wykazu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za poglądy i opinie użytkowników zawarte we wprowadzonych przez nich treściach. Materiały i treści zamieszczane przez Użytkowników odzwierciedlają poglądy i opinie Użytkownika i nie mogą być traktowane jako poglądy i opinie Administratora.
Pokazuj podpowiedzi