HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Galerie zdjęć powrót

Uroczystość legionowa na kamieńcach miejskich w Kętach 15 lutego 1915 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele Naczelnego Komitetu Narodowego. W trakcie uroczystości zostało odznaczonych 144 legionistów z brygady Piłsudskiego (fot. z Archiwum rodziny Christów)

Ranni legioniści w jednym ze szpitali wojskowych w Kętach (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/3818)

Ćwiczenia strzeleckie legionistów w czasie postoju I Brygady Legionów Polskich w Kętach (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/3819)

Oddział karabinów maszynowych podczas ćwiczeń w czasie pobytu I Brygady Legionów w Kętach (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/3819)

Pobyt żołnierzy I Brygady Legionów w Kętach był również wykorzystywany na rozrywkę (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/3817)

Na kwaterze, w środku Leon Berbecki, dowódca 5 pułku piechoty (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/3817)

Żołnierze I Brygady Legionów na dworcu kolejowym w Kętach (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/3817)

Kęcki legionista Jan Handzlik (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/1909)

Karta pocztowa wydana w 1938 r., upamiętniająca odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Kętach, poświęconej Józefowi Piłsudskiemu (zbiory Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, sygn. MK/H/1871)

Grobowiec trzech zmarłych w 1915 r. legionistów I Brygady Legionów, znajdujący się na cmentarzu komunalnym w Kętach (zbiory cyfrowe Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach)

Pokazuj podpowiedzi