HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Rewolwer Rast & Gasser M.98 powrót

Rewolwer Rast & Gasser M.98 produkowano w Wiedniu w latach 1898 - 1918. Należał do standardowego wyposażenia oficerów armii austro-węgierskiej, a zatem także i Legionów, w czasie Wielkiej Wojny.

Przed wybuchem I wojny światowej wyprodukowano około 200 tysięcy egzemplarzy tej broni. Planowano wygaszenie jego produkcji i zaczęto wdrażać modele mające go zastąpić (Roth-Steyr M1907 i Steyr M1912), jednak oficerowie, podoficerowie oraz żołnierze obsługujące ciężkie karabiny maszynowe nadal mieli je na wyposażeniu. Precyzyjne wykonanie oraz solidna konstrukcja sprawiły, że używany był w niektórych armiach jeszcze w czasie II wojny światowej.

W Legionach dominującym typem broni krótkiej były pistolety Steyr bądź Browning, jednak rewolwery Rast & Gasser też bez wątpienia trafiały do rąk oficerów bądź podoficerów.

Rewolwer Rast & Gasser M.1898, 1910 r., zbiory Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/8005

Pokazuj podpowiedzi