HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Plakieta JÓZEF PIŁSUDSKI WÓDZ LEGIONÓW POLSKICH 1914 r. powrót

Została wyprodukowana prawdopodobnie pod koniec 1914 r., co pokazuje, że w tym okresie Józef Piłsudski znany był nie tylko na salonach, ale także w szerokich kręgach społeczeństwa polskiego.

Żeliwna plakieta z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego jako Komendanta Legionów Polskich to wyrób przeznaczony dla niższych warstw społecznych, o czym mogą świadczyć poziom artystyczny i jakość wykonania. Prezentowany egzemplarz jest wyrobem anonimowego i raczej niewielkiego zakładu, który najwyraźniej nie dysponował ani wysokiej klasy rzemieślnikami, ani dobrą technologią. Wydaje się, że wyroby odlewni, z której pochodzi obiekt, były raczej rozprowadzane na jarmarkach, stoiskach handlowych lub w niewielkich punktach sprzedaży. Plakieta tego typu mogła zdobić wnętrze domu robotnika, rzemieślnika albo po prostu wiejskiej chaty. Odlew jest mało precyzyjny, widać drobne „niedociągnięcia” wykonania, tym nie mniej jest to bardzo rzadki obiekt – świadectwo epoki i rosnącego fenomenu społecznego Józefa Piłsudskiego. Plakieta została wyprodukowana prawdopodobnie pod koniec 1914 r., co pokazuje, że w tym okresie Piłsudski znany był nie tylko na salonach, ale także w szerokich kręgach społecznych. Stawał się uosobieniem dążeń niepodległościowych Polaków. Posiadanie takiej plakiety było przejawem manifestowania uczuć patriotycznych i poparcia dla Komendanta w bardziej domowej, prywatnej odsłonie.

Plakieta JÓZEF PIŁSUDSKI WÓDZ LEGIONÓW POLSKICH 1914 r., 1914, żeliwo, wymiary (wraz z uszkiem): 28,3 x 17,9, własność Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/6373

Opracowanie: Łukasz Suska

Pokazuj podpowiedzi