HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Odznaki patriotyczne z okazji pierwszej rocznicy wybuchu wojny powrót

W 1915 r. przypadała pierwsza rocznica wybuchu Wielkiej Wojny, a także tak ważnych dla Polaków wydarzeń jak wymarsz I Kompanii Kadrowej, utworzenie Legionów Polskich czy Naczelnego Komitetu Narodowego. W związku z tym wydawano wiele okolicznościowych wydawnictw przypominających o tych doniosłych wydarzeniach.

Jednym ze sposobów upamiętnienia pierwszej rocznicy wybuchu wojny było emitowanie przez Naczelny Komitet Narodowy różnych rodzajów odznak, których noszenie symbolizowało przywiązanie do idei. Wspaniałymi przykładami takiej biżuterii patriotycznej są dwa obiekty ze zbiorów Muzem Józefa Piłsudskego w Sulejówku. Wykonane z dużą dbałością o szczegóły, w dwóch wariantach kolorystycznych, nawiązują do patriotycznych kokard w kolorach narodowych.

Odznaki patriotyczne "Legiony Polskie 1914-1915 - Za Ojczyznę i Wolność", 1915, ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/1573/40, MJP/903

Pokazuj podpowiedzi