HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Odznaka pamiątkowa "Za Huszt" powrót

Odznaka pamiątkowa nadawana legionistom internowanym w 1918 roku. Ustanowiona po 1921 r. Wykonana jest ze srebrzonego tombaku, ma kształt orła z odznaką II Brygady Legionów na piersi. Na odwrotnej stronie, nie widocznej na zdjęciu, wymienione są nazwy: Rarańcza, Huszt, Dulfalva, Bustyahaza, Talaborfalu, Taraczkoz, Szaldoboz, Szeklencze. Pod Rarańczą 1600 legionistów Polskiego Korpusu Posiłkowego z Józefem Hallerem na czele przebiło się przez front. Pozostałe nazwy to miejscowości, gdzie internowano tych, którzy zostali po stronie austro-węgierskiej. Część legionistów wcielono też do armii austro-węgierskiej.

Ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, po 1921 r., nr inwentarzowy MJP/952.

Pokazuj podpowiedzi