HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Dziedzictwo powrót

Niepodległość na wesoło!

Jesteśmy uczniami piątej klasy Szkoły Lauder-Morasha. W naszej szkole historia jest częścią każdego dnia nauki. Fantastyczny historyk, p. Piotr Ulatowski, na wszelakie możliwe sposoby zachęca nas do wędrówki po epokach. Bierzemy udział w dodatkowych zajęciach kabaretu historycznego, uwielbiamy kółko historyczne, no i nasze niesamowite lekcje historii. :) Każda z nich to prawdziwa przygoda!

 

Jesteśmy uczniami piątej klasy Szkoły Lauder-Morasha. W naszej szkole historia jest częścią każdego dnia nauki. Fantastyczny historyk, p. Piotr Ulatowski, na wszelakie możliwe sposoby zachęca nas do wędrówki po epokach. Bierzemy udział w dodatkowych zajęciach kabaretu historycznego, uwielbiamy kółko historyczne, no i nasze niesamowite lekcje historii. :) Każda z nich to prawdziwa przygoda!

Zwyczajem w naszej szkole jest to, że na każdą ważną rocznicę historyczną przygotowujemy przedstawienie. Nie jest to drętwe szkolne „klepanie wierszyków” tylko prawdziwa sztuka teatralna! Z kostiumami, rekwizytami, a nawet efektami specjalnymi! Wykorzystujemy przy tym możliwości, jakie daje współczesna informatyka – staramy się zrobić taką prezentację multimedianą, która staje się częścią scenografii. W tym roku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości nasza klasa Vb, zagrała sztukę: „To mi się przyśniło naprawdę”. Autorem scenariusza komedii z historią w tle był oczywiście pan Piotr.

Tematem przedstawienia, które obejrzeli nasi koledzy ze szkoły podstawowej i gimnazjum oraz zaproszeni goście, była szkolna lekcja historii. Opowiadała o Pierwszej Kompanii Kadrowej powstałej w sierpniu 1914 r. w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. A w dalszej części o powołanych przez Naczelny Komitet Narodowy Legionach Polskich. Sztuka wspominała o wydarzeniach poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości, w tym walki legionistów w szeregach Armii Austro-Węgier, uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu, działalności dyplomatycznej Ignacego Jana Paderewskiego na rzecz rodaków, wreszcie końcu I wojny światowej. Wydarzenia stają się nie tylko obiektem sporów, które toczą uczniowie, lecz także przedmiotem ich bardzo realistycznych i niezwykle plastycznych wizji.

Przedstawienie udało się wyśmienicie! Miesiące prób sprawiły, że – nie chwaląc się – nasz występ wypadł wybornie :).

Po spektaklu w ramach corocznej akcji „Mamy Niepodległą” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku każdy z widzów i naszej ekipy dostał pocztówkę, którą mógł wysłać do kogoś bliskiego z okazji 11 Listopada. Najwięcej kartek zaadresowaliśmy do naszych Dziadków. Poza tym bardzo spodobała nam się możliwość wysyłania e-kartek ze strony Muzeum. Największym powodzeniem cieszyły się pocztówki autorstwa Papcia Chmiela.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przeznaczyło dla naszej ekipy także miłą niespodziankę. Były to nagrody do rozlosowania pomiędzy aktorami. Książka Zofii Staneckiej ilustrowana przez Daniela de Latour „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach.” Plus świetne koszulki z hasłem „Mamy Niepodległą”.

I jedna absolutnie fantastyczna z podobizną Marszałka. Tę wylosował oczywiście kolega, który wcielał się w rolę Marszałka! Szczęściarz!

Wszystkim bardzo spodobał "Kurier Legionowy", stylizowana na bardzo starą, gazeta wydana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z okazji stulecia Legionów Polskich.

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować naszym nauczycielom. Młodych chórzystów z klasy III do mistrzowskiego wykonania pieśni legionowych przygotowała p. Ania Malińska. Dźwiękowcem i osobą odpowiedzialną za efekty specjalne była nasza kochana wychowawczyni, p. Justyna Stępień, a nad całością czuwał i w rolę nauczyciela wcielił się mistrz ceremonii, p. Piotr Ulatowski.

 

Klasa V B, prywatnej Szkoły Podstawowej Lauder-Morasha, w składzie:

 • Agata
 • Antek
 • Chana
 • Dewora
 • Filip
 • Magda
 • Mateusz
 • Matylda
 • Michał G.
 • Michał K.
 • Pola
 • Stefan

 

 

Autor: Klasa V B, prywatnej Szkoły Podstawowej Lauder-Morasha
Pokazuj podpowiedzi