HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Naszywka z numerem obozowym Legionisty internowanego w Szczypiornie powrót

W połowie listopada 1917 r. Niemcy wydali zarządzenie o naszywaniu numerów obozowych na mundury. Legioniści nie zamierzali się na to godzić, uznając, że nie są jeńcami, ani przestępcami i nie będą kalać mundurów takim hańbiącym emblematem.

W. Kobyłecki we Wspomnieniach ze Szczypiorny i Łomży (Warszawa 1928 r.) tak opisał bunt legionistów przeciw rozporządzeniu: „Wachmistrz Osiński wsparł lewą rękę o bok, przechylił nieco głowę i z zajęciem przygląda się swojemu lewemu rękawowi, który szybko się przystraja w kawałek szarego płótna opatrzonego Nr.1. Po skończonej operacji Osiński szybkim ruchem zrywa numer i rzuca go na ziemię pod nogi wysokiej komisji. Graf skamieniał. Twarz drgała mu nerwowo. - Zwiei Mann! Aresztować i odprowadzić natychmiast.”

Następni legioniści poszli śladem Osińskiego. Komendant obozu kazał odprowadzić legionistów do baraków i dać im numery, by sami sobie je przyszyli. Bez nich nie wolno było opuszczać baraku. Na znak buntu legioniści podjęli czterodniową głodówkę protestacyjną, która trwała cztery dni. Niemcy poszli na ustępstwo, polegające na tym, że numery obozowe miały obowiązywać tylko do czasu przeniesienia legionistów do obozu w koszarach w Łomży, co nastąpiło w grudniu 1917 r.

Naszywka z numerem obozowym legionisty internowanego w Szczypiornie, 1917 r., ze zbiorów Muzuem Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/8828

Pokazuj podpowiedzi