HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Modlitewnik legionowy powrót

Modlitwa zawsze stanowiła dla żołnierzy polskich szczególny rodzaj duchowego wsparcia, bardzo potrzebnego na froncie. Msze polowe gromadziły tłumy legionistów.

Wśród zachowanych w zbiorach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku rozmaitych przedmiotów osobistych należących niegdyś do legionistów szczególną uwagę zwraca miniaturowy kieszonkowy modlitewnik, wydany najprawdopodobniej z myślą o żołnierzach. Jego wydawcą był „Samarytanin Polski” – organizacja charytatywna działająca podczas I wojny światowej. Honorowym patronem publikacji, a być może autorem wszystkich zawartych w niej treści, był przymuszczalnie biskup Władysław Bandurski – kapelan Legionów Polskich i wielki orędownik legionowej idei.

Na okładce modlitewnika uwagę zwraca użyty symbol – alegoria Polski – niezwykle wówczas popularny, reprodukowany na wielu przedmiotach i w wydawnictwach związanych z Naczelnym Komitetem Narodowym. Stosowany był również jako element ozdabiający brosze i patriotyczne wpinki, często spotykane na legionowych mundurach. Sam motyw przedstawia polskiego orła zrywającego kajdany, w tle widoczne jest wschodzące słońce – jutrzenka niepodległości – a także miecz i sztandar, nawiązujące do walki o wolność. Data „1914”  odnosi się najprawdopodobniej do początków czynu legionowego.

Modlitewnik „Modlitwy Legionów Polskich", 1915, Samarytanin Polski (wydawca), Wiedeń (miejsce wydania), wymiary: 6,5 x 5 (po rozłożeniu 6,5 x 10); własność Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/1601

Opracowanie: Łukasz Suska

Pokazuj podpowiedzi