HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Dziedzictwo powrót
Zapraszamy do dzielenia się wiedzą o Legionach Polskich! „Każdy się liczy” to miejsca dla uczniów, studentów, badaczy – pasjonatów historii okresu 1914-1918. Zapraszamy do współpracy szkoły, uczelnie, instytuty badawcze z całej Polski. Dołącz do nas i twórz kompendium wiedzy o Legionach Polskich!
Prześlij materiały »

Szarża pod Rokitną, mal. W. Kossak, 1934 r., Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, domena publiczna

Zatrzymać pęd koni – obraz „Szarża pod Rokitną” Wojciecha Kossaka

Szarża pod Rokitną 2-go szwadronu stanowiła najgłośniejszy czyn bojowy II Brygady Legionów Polskich. Stawia się ją na równi z atakiem szwoleżerów w wąwozie Somosierra. Bitwa posiadała tylko w niewielkim aspekcie znaczenie strategiczne, trwała bardzo krótko, ale w tradycji dziejów żołnierzy polskich zapisała się na zawsze złotymi zgłoskami. Wieść o szarży rozeszła się szerokim echem nie tylko w kraju, ale również za granicą – pisano o niej w niemieckich, austriackich a także rosyjskich czasopismach. Ma swoje miejsce również w literaturze wojennej i sztuce, m.in. w malarstwie batalistycznym. Jednym z dowodów na jest olejny obraz autorstwa Wojciecha Kossaka.

(fot. Józef Kunicki)

Relacja z uroczystości obchodów 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego w majątku Giże Marczak

W Olecku na Mazurach istnieje Oddział Związku Piłsudczyków, który zorganizował uroczystość z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka Piłsudskiego i w przededniu 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystośc cieszyła się dużym  zainteresowaniem. Przybył Minister Kancelarii Prezydenta Pan Adam Kwiatkowski, wojewodowie, generał Związku Pan Stanisław Władysław Śliwa, Kapelan Naczelny Związku ks. Marian Próchniak, mszę święta,  wielu generałów, polityków, miejscowe władze, dyrektorzy szkół, profesorowie historii.  Uroczystośc zgromadziła ok 300 osób.
Wykład wygłosił  Pan Profesor  Wiesław Jan Wysocki.

Myślenice. Niepodległość - obchody „Roku dla Niepodległej”

Hasłem "Myślenice. Niepodległość" Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi w Myślenicach rozpoczęła działania wpisujące się w obchody „Roku dla Niepodległej”.

Wawrzyniec Pączek (rzeszowski strzelec, następnie żołnierz 1 pułku piechoty Legionów Polskich, poległ pod Krzywopłotami 19 listopada 1914 r.) i Włodzimierz Holzer, Krzywopłoty 18 listopada 1914, zbiory prywatne

Początki ruchu strzeleckiego w Rzeszowie

Początki ruchu strzeleckiego w Galicji wiążą się z działalnością konspiracyjną organizacji zbrojnej pod nazwą Związek Walki Czynnej (ZWC). Zasadniczym celem, jaki przyświecał organizacji, było działanie na rzecz odzyskania niepodległości i odbudowy państwa polskiego. Galicja miała być bazą, gdzie zostaną przygotowane kadry wojskowe oraz odpowiednie środki organizacyjne do przyszłego wystąpienia przeciw Rosji. ZWC w Rzeszowie utworzony został w 1910 r. lub w 1911 r. Kierowali nim geometra Stefan Dobrzański i student prawa Stanisław „Teodor” Syrowy.

„Legiony to…” hasło Zlotu Zastępów Hufca „WOŁYŃ”

Artykuł pochodzi z portalu Czuwajblog.com - platformy gromadzącej wiadomości, artykuły i ogłoszenia ze świata polskiego harcerstwa działającego poza granicami Polski. Jest to relacja ze Zlotu Zastępów „Złączeni węzłem” hufca „Wołyń” poświęconego Legionom Polskim oraz działaniu brygad legionowych podczas I Wojny Światowej na pobojowisku na Wołyniu pod Kostiuchnówką.

100-lecie bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem

W zeszłym roku wypadało 100-lecie bitwy Legionów Józefa Piłsudskiego pod Krzywopłotami. Wokół krzyża na cmentarzu w Bydlinie zgromadzili się licznie Ci, dla których pamięć tych bohaterów nie jest obojętna. Również dla nas ten dzień stał się okazją uczczenia ofiar Wielkiej Wojny i odwiedzenia tego miejsca, znanej areny tamtego konfliktu.

Piknik legionowy w Terespolu

Dnia 9 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Terespolu i w miejscowej Prochowni miała miejsce uroczystość uczczenia 100. rocznicy przemarszu Legionów Polskich przez Podlasie. Impreza ta odbyła się w ramach obchodów Roku 2015 Rokiem Legionów Polskich w Powiecie Bialskim. Szkoła, wspólnie z Kołem Miłośników Fortyfikacji i Historii Terespola, Klubem Seniora „Srebrny Włos” i Miejskim Ośrodkiem Kultury, zorganizowała przedsięwzięcie pod nazwą Piknik Legionowy,  którego koordynatorem była Justyna Sowa, nauczycielka historii w ZSO.

Wisła Kraków i Józef Piłsudski - historia w fotografii

Losy Wisły Kraków i Józefa Piłsudskiego przecięły się tylko kilka razy, ale zawsze były to wzniosłe i ważne wydarzenia. Niniejsza galeria stara się je przybliżyć.

Odsłonięcie tablicy w Rozprzy - fotorelacja

Przybyło nowe upamiętnienie czynu legionowego. 

Uroczystości pamięci Szarży Ułańskiej w Rokitnej i w Rarańczy

Jednostka Strzelecka nr 3003 w Trzebnicy podjęła się jesienią 2014 roku budowy Pomnika Pamięci słynnej bitwy II Brygady Legionów Polskich.

Strony

Kalendarium
Legionów
1914 - 1918

cal_1914.pngcal_1915.pngcal_1916.pngcal_1917.pngcal_1918.png

 

Mapy i plany
Historyczne

Wydawnictwa

Marszałek Józef Piłsudski. Komendant - Naczelnik Państwa - Pierwszy Marszałek Polski

Warszawa 2005
Wydawca: Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, Oficyna Wydawnicza Rytm
Autorzy: Juliusz L. Englert, Grzegorz Nowik

Józef Piłsudski był jedną z największych postaci w tysiącletnich dziejach Polski. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli...

Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach

Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz  Carta Blanca
Autorzy: prof. dr hab. Grzegorz Nowik, dr Paweł Duber, Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki, Liliana Olchowik oraz prof. dr hab. Janusz Odziemkowski

Album przedstawia losy Józefa Piłsudskiego...

Pamiętnik Kapelana Legionów Polskich

Rok wydania: 2014

Wydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Oficyna Wydawnicza Ajaks
Autor: Ks. Józef Panaś

Reprint wydania z 1920 roku. Praca zawiera wspomnienia księdza Józefa Panasia kapelana II Brygady Legionów. Pamiętnik księdza pisany był niemal na bieżąco, a...

Historia „Milusina”, legendarnego dworku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Warszawa 2014
Wydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego i Agora
Autor: Włodzimierz Kalicki

Zbudowali go własnymi rękami jego dawni żołnierze. Stał się miejscem odpoczynku po latach walki oraz azylem na czas politycznej emigracji. Zawsze pamiętajcie, że Belweder jest tylko hotelem....

Legenda Legionów. Opowieść o Legionach oraz ludziach Józefa Piłsudskiego

Warszawa 2008
Wydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i DEMART
Redakcja: Witold Sienkiewicz

„Legenda Legionów” jest barwną panoramą czynu legionowego czasów I wojny światowej. Opowiada historię walki zbrojnej polskich żołnierzy i drogę powstania tej niezwykłej formacji...

Pokazuj podpowiedzi