HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Dziedzictwo powrót

Film „Od utracenia do odzyskania niepodległości”

Film powstał z inicjatywy uczniów Społecznego Gimnazjum STO w Szczecinku: Michała Kotschy i Macieja Lemke. Film zrealizowany został w technice animacji poklatkowej - pikselacji.

Nasz film powstał z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Staraliśmy się w dosyć oryginalny sposób przypomnieć ważne dla losów naszej Ojczyzny historyczne wydarzenia z lat 1732-1918. Zdjęcia do filmu trwały przez cały październik, a prace nad montażem na początku listopada. Spieszyliśmy się, by zdążyć z naszą „produkcją” przed Świętem Niepodległości. W filmie jako aktorzy wystąpili uczniowie i wspierający nasz pomysł nauczyciele Społecznego Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Szczecinku. Reżyserem filmu, a zarazem autorem scenariusza oraz narracji, jest autor niniejszej notatki. Historia jest moją pasją. Kilkakrotnie brałem udział w Konkursie „Losy żołnierza dzieje oręża polskiego” i odnosiłem w nim sukcesy. Za montaż, wszystkie sprawy techniczne odpowiadał mój kolega, Maciej Lemke, który jest również pomysłodawcą sposobu realizacji filmu. Dzięki temu, że należymy do działającego w naszej szkole zespołu „Akcja Animacja”, mogliśmy „nakręcić” nasz film posługując się techniką animacji poklatkowej, a dokładniej pikselacją, czyli ruchem i animowaniem sfotografowanych postaci, a nie przedmiotów.

O projekcie na stronie temat.net.

Autor: Michał Kotschy
Pokazuj podpowiedzi