Nawigator edukacyjny Wykazu Legionistów Polskich 1914 – 1918

W Roku Stulecia Legionów Polskich zapraszamy nauczycieli i uczniów do współtworzenia unikalnego projektu historycznego.

„Wykaz Legionistów Polskich 1914 - 1918” to nie tylko miejsce, gdzie można sprawdzić czy ktoś z rodziny walczył w Legionach Polskich. To także strona, na której mogą zamieścić Państwo historię rodzinną lub opis pomnika w Waszym mieście. Zasoby portalu mogą też posłużyć do zrealizowania lekcji o niezwykłej armii, w której „każdy się liczył”. 

Potencjał edukacyjny portalu oparty jest przede wszystkim na unikatowym połączeniu części naukowej i społecznościowej.    

Część naukowa obejmuje:

  • Wykaz Legionistów Polskich - bazę ok. 30 000 nazwisk legionistów opracowaną przez prof. dr hab.  Janusza Ciska, uzupełnioną informacjami o życiu żołnierzy i przebiegu ich służby.
  • Zakładkę „Historia” - poszerzaną co miesiąc bazę informacji historycznych: artykułów popularnonaukowych, fotografii, zabytków ze zbiorów Muzeum, a także tekstów źródłowych, Kalendarium Legionów Polskich, bibliografię tematu, słownik legionowy i mapy historyczne.

Część społecznościową tworzą:

  • Interaktywna Mapa Pamięci Legionów, dzięki której zalogowani użytkownicy mogą przeglądać i nanosić znaczniki związane z historią i pamięcią Legionów Polskich, dzielić się z innymi swoją wiedzą i zbiorami fotograficznymi.
  • Społecznościowy Wykaz Legionistów, umożliwiający wprowadzanie nazwisk legionistów, którzy nie znaleźli się w wykazie naukowym.

Mamy nadzieję, że tak zbudowana strona pozwoli Państwu na zrealizowanie bardzo różnorodnego typu projektów edukacyjnych. Poniżej zamieszczamy bazę pomysłów, z której możecie Państwo skorzystać.

"Szkoły podstawowe"

"Gimnazja i szkoły ponadpodstawowe"

Zapraszamy do nadsyłania nam relacji, opisów i zdjęć ze zrealizowanych przez Państwa projektów edukacyjnych wykorzystujących stronę Wykazu. Najciekawsze materiały zamieścimy w dziale „Każdy się liczy” w zakładce „Historia”. Materiały można nadsyłać na adres wykaz@muzeumpilsudski.pl

Pokazuj podpowiedzi