HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Cegiełka: Kolumna Legionów powrót

Wydana w 1915 r. przez NKN ulotka przybliżająca ideę Kolumny Legionów.

Na ulotce przeczytać można: "W wielkim roku światowej wojny, w pamiętnym roku Legionów, stanęła na Rynku krakowskim wyniosła Kolumna, z orłem polskim u szczytu. Odsłonięcie nastąpiło 16 sierpnia 1915 r., w oną podniosłą chwilę, gdy rocznicę święcno powstania Naczelnego Komitetu Narodowego i Legionów Polskich".

Ulotka wyjaśnia cel istnienia kolumny: "Fundusz uzyskany z rozsprzedaży gwoździ, przeznaczył Naczelny Komitet Narodowy na superarbitrowanych Legionistów i ich rodziny." Pod tekstem podpisały się władze NKN oraz prezydium komitetu "Kolumny Legionów".

Widoczną na ulotce krakowską kolumnę zaprojektował znany architekt Franciszek Mączyński.

Cegiełka: Kolumna Legionów, 1915 r., wymiary 14,4 x 9,2, ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/705

Pokazuj podpowiedzi