HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Butelki po węgierskim winie przydziałowym powrót

Żołnierze Legionów, podobnie jak wszyscy walczący w szeregach armii austro-węgierskiej, otrzymywali przydziałowo niewielkie ilości węgierskiego wina.

W zbiorach Muzuem znajduje się intrygująca fotografia: grupa legionistów muzykuje na niej w ramach okopowej „kapeli”. Z pewnością wielu uzdolnionych muzycznie legunów umilało swoim kolegom wolne chwile grą na różnorodnych instrumentach. Na fotografii widać żołnierza grającego na …butelce od wina. Dokładnie takiej, jaką tu prezentujemy. Żołnierze Legionów, podobnie jak wszyscy walczący w szeregach armii austro-węgierskiej, otrzymywali przydziałowo niewielkie ilości węgierskiego winna dla gaszenia pragnienia oraz ułatwienia trawienia nie zawsze lekkostrawnych dań serwowanych przez wojsko. W związku z tym w okopach legionowych do dziś można znaleźć butelki po tym węgierskim winie lub ich pozostałości. Dwa prezentowane egzemplarze pochodzą z pobojowisk legionowych na Wołyniu: niższa butelka z pobojowiska pod Koszyszczami, wyższa: z okopów Reduty Piłsudskiego pod Kostiuchnówką. 

Butelki po węgierskim winie przydziałowym, 1915-1916, zbiory prywatne

Pokazuj podpowiedzi