HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Apteczka wojskowa powrót

Polowe apteczki wojskowe używane w Legionach niczym nie różniły się od tych będących na wyposażeniu armii cesarskiej. Dzięki nim sanitariusze legionowi uratowali niejedno życie i uchronili wielu żołnierzy przed kalectwem.

Prezentowana apteczka jest produkcji austro-węgierskiej, apteczki tego typu produkowano w latach 1916 - 1918. Apteczki takie były na wyposażeniu lekarzy polowych i sanitariuszy. Sanitariat należał do wojsk pomocniczych Legionów. Pomoc lekarska zorganizowana była w patrole sanitarne dołączone do każdej kompanii. Składały się z jednego podoficera i dwóch szeregowców. Cztery takie patrole wraz z podoficerem aptekarzem pod wodzą lekarza-podporucznika dołączone były do batalionu. Lekarz pułkowy był w stopniu porucznika, zaś lekarz- szef sanitarny brygady - kapitana. Pod jego komendą pozostawały lazarety polowe i urządzenia sanitarne brygad. Lekarze legionowi nosili na kołnierzu białe oznaki lub krzyże czerwone na białym tle.

Apteczka wojskowa, 10,5 x 22 x 10,5, 1916 - 1918, ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, nr inw. MJP/5737

Pokazuj podpowiedzi