HISTORIA LEGIONÓW

Jaka była rola Józefa Piłsudskiego oraz Legionów w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Czy istnieje jeden punkt widzenia na wydarzenia lat 1914-1918? Na ile sposobów można opowiedzieć tę samą historię?

Zapraszamy do zapoznania się z wielogłosową opowieścią o Legionach. Historie legionowe opowiadają członkowie rodzin, których bliscy walczyli o niepodległość Polski, pamiątki – niemi świadkowie wydarzeń, historycy przy pomocy „pióra” i źródeł oraz fotografie, na których utrwalony został świat widziany oczami legionistów.

Śledź z nami polską drogę do niepodległości. Co miesiąc nowa dawka informacji o wydarzeniach sprzed stu lat!

Źródła powrót

1916 r., Wołyń, fragmenty pamiętnika ks. Józef Panasia dotyczące święta Wielkiej Nocy

23 kwietnia

Rezurekcya w Legionowie odbyła się po staropolsku o godzinie 6 rano. Na nabożeństwie, mimo wczesnej pory byli wszyscy oficerzy i żołnierze. Po nabożeństwie odwiedziłem wszystkie oddziały, poświęcając wszędzie stoły zastawione dość obficie wędliną i bielszym chlebem, który nasza piekarnia polowa zdołała jakoś na święta wykalkulować. Zaraz po południu wyjechałem do Wyżwy do pułku ułanów, aby tam również odprawić nabożeństwo.

24 kwietnia

W poniedziałek wielkanocny odbyła się uroczystość rezurekcyjna w Wyżwie; do cerkwi oprócz ułanów przybył ogromny tłum ludu, przeważnie prawosławnych, który pozbawieni swego obrządku, do którego przywykli, z radością przysłuchiwali się radosnym pieśniom polskim. Chcąc ich przekonać do naszej tolerancyi religijnej i narodowej, zaśpiewałem na końcu nabożeństwa Chrystos woskresen iz mertwych, które natychmiast podchwycili i śpiewali powtarzając kilkanaście razy tę samą zwrotkę.

Ks. Józef Panaś, Pamiętnik Kapelana Legionów Polskich, Lwów 1920

Pokazuj podpowiedzi